Чим страшний трудовий контракт?

Трудовий кодекс вочевидь буде прийнято не скоро і щоб наступити на права працівників законодавець дозволив  укладати контракти з все більшою кількістю категорій працівників.
Трудовий контракт апріорі прописується таким чином, щоб максимально захистити інтереси роботодавця і зменшити права працівників. Це не тому, що контракт не може бути кращим від безстрокового договору, а тому, що трудовий контракт розробляють не працівники а роботодавці.

Відповідно статті 23 КЗпП України трудовий договір може бути:  
1) безстроковим, що укладається на невизначений строк;
2) на визначений строк, встановлений за погодженням сторін;
3) таким, що укладається на час виконання певної роботи.
Відповідно до частини третьої статті 21 КЗпП України особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов`язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін.

Виходячи з особливостей контрактної форми трудового договору, спрямованої на створення умов для виявлення ініціативності та самостійності працівників з урахуванням їх індивідуальних здібностей і професійних навичок, закон надав право сторонам при укладенні контракту самим установлювати їхні права, обов`язки та відповідальність, а також особливості порядку звільнення чи продовження дії контракту.

Що має бути у контракті і на що необхідно звернути увагу працівнику при переході на нову форму роботи:
1. Обсяги пропонованої роботи. Це означає, що у контракті можуть запропонувати інший обсяг пропонованої роботи ніж було до цього.
2. Вимоги до якості і строків  виконання роботи. Зверніть увагу, що можуть змінитися вимоги до Вашої роботи.  
3. Строк  дії  контракту. Зверніть увагу, що у контракті може бути прописано інший строк ніж Вам сказав роботодавець.
4. Права, обов'язки та взаємна відповідальність сторін. Зверніть увагу, що у контракті  може бути прописано нові Ваші права (або навпаки зменшено їх обсяг – швидше за все так і буде.
5. Умови  оплати й організації праці. Зверніть увагу, що умови контракту можуть істотно змінити умови оплати праці. Не думаю, що це буде в сторону збільшення. Небезпечним є прописування у контракті – оплата праці відповідно до законодавства, оскільки законодавство має властивість змінюватися. При переході на контрактну форму можна прописати, що умови оплати праці залишаються на не гірших умовах, що й були до його укладення. Зміни в організації праці – це величезний пласт змін, які Вас можуть очікувати при укладенні контракту. Особливу увагу хочу звернути на те, що можуть просто Вас направити на роботу в іншу місцевість. Також тут можуть бути прописані норми щодо організації та проведення  дистанційної роботи під час карантину.
6. Підстави припинення та розірвання  контракту. Це мабуть найболючіший пункт. Зверніть увагу, що  у контракті можуть встановлюватися нові підстави для припинення чи розірвання контракту. Тому не слід бути впевненим, що строк укладення контракту є підставою для Вашої недоторканності. Контракт не є гарантією Вашої праці, а додатковим інструментом впливу на Вас.
7. Соціально-побутові та інші умови, необхідні для  виконання  взятих на себе сторонами зобов'язань,  з  урахуванням  специфіки  роботи, професійних особливостей та фінансових  можливостей  підприємства, установи, організації чи роботодавця. Ось тут можуть бути заховані зміни щодо надання  відпусток, виплати під час простою (карантину).

Відпустка.
Багатьох цікавить питання відпустки, зокрема чи може бути змінено обсяг відпустки?
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про відпустки» Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи (далі - підприємство).
Цим Законом не передбачено жодних обмежень у праві на отримання відпустки для працівників, що працюють на умовах строкового трудового договору (контракту).
Якщо до укладення контракту Ви мали право на продовжену відпустку  це право і надалі залишається у Вас, якщо інше не передбачено контрактом.
Обсяг оплачуваної відпустки може бути зменшено лише у випадку, якщо у Вас була передбачена домовленість на відпустку більшого строку, ніж передбачено законом, наприклад колективним договором, у контракті може бути передбачена менша тривалість відпустки, але вона не може бути меншою ніж передбачено законом.

Оскарження.
Добровільно-примусове переведення на контрактну форму праці може бути оскаржено в судовому порядку.
Відповідно до ст. 233 Кодексу законів про працю Працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.
Переведення на контрактну форму роботи можливе як із звільненням так і без такого.
Якщо Вас перевели на контрактну форму із звільненням  - у Вас є місяць на оскарження з дня вручення копії наказу про звільнення.
Якщо Вас перевели на контрактну форму без звільнення, через заяву про зміну істотних умов праці у Вас є три місяці з дня, коли Ви дізналися або повинні (вважайте дату підписання контракту) були дізнатися про порушення свого права.
Згідно з п. 1 Прикінцевих положень  Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 233 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Зважаючи на це строк звернення до суду суттєво продовжено.
Водночас діюче законодавство передбачає цілий арсенал способів звернення до суду.
Звернення до суду процедура не проста. Необхідно правильно зібрати докази, правильно написати позовну заяву і найважливіше – правильно сформулювати прохальну частину.
Зверніть увагу! Правильно підібрана стратегія та інструменти захисту Ваших прав,  дозволять не лише виграти справу але й зберегти  нормальні відносини в колективі і з Вашим керівництвом.

Коментарі